نسخه جدید اوراق قرضه دولتی بانک مرکزی عمان

بانک مرکزی عمان در سال ۲۰۲۰ نسخه جدید اوراق قرضه دولتی را متشر خواهد کرد. میزان این اوراق قرضه جدید که این بانک در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد ۱۵۰ میلیون ریال عمانی ست. مدت این اوراق ۷ ساله با نرخ کوپن ۲۵/۵ درصد روز شمار است.

تاریخ انتشار اوراق قرضه دولتی از ۹تا ۱۷ فوریه می باشد. این اوراق در ۱۸ فوریه ۲۰۲۰ به مزایده گذاشته می شود. بانک مرکزی تاریخ اولین پرداخت را پنجشنبه ۲۰ فوریه ۲۰۲۰ اعلام کرده است. سود اوراق قرضه جدید به صورت نیمساله در ۲۰ آگوست و ۲۰ فوریه هر سال به سرمایه گذاران پرداخت می شود.

 

در فوریه سال ۲۰۲۷ که سررسید این اوراق است، آخرین سود به سرمایه گذاران پرداخت می شود. سرمایه گذاران می توانند از طریق مناقصه رقابتی یا از طریق بانک های عمان که مجوز تجاری دارند اوراق قرضه دولتی را تهیه کنند.

اطلاعیه و فرم درخواست اوراق قرضه دولتی جدید را از طریق بانک های عمان یا از طریق وب سایت بانک مرکزی عمان (www.cbo.gov.om) می توان دریافت کرد.

بانک مرکزی عمان

بانک مرکزی عمان

تاسیس بانک مرکزی

بانک مرکزی در اوایل سال ۱۹۷۴ به علت تحول در سیستم مالی و دست یابی به هدف های تجاری و اقتصادی جدید تاسیس شد. قبل از تأسیس آن، انتشار ارز به روش های مختلفی انجام می شد، برای مثال از ارز و سکه سایر کشورها استفاده می کردند. تا سال ۱۹۷۰ که عمان واحد پول ملی خود را معرفی کرد هیچ نهادی بر سیسشتم پولی و بانکی عمان نظارت نداشت.

عمان با معرفی واحد پول ملی خود، برای مدیریت ارز موسسه ای به نام موسسه ارزی مسقط در سال ۱۹۷۰ تاسیس کرد. هدف این موسسه چاپ، صدور، بازخرید، مدیریت و صیانت از پول جدید بود. در سال ۱۹۷۲، هنگامی که نام کشور از سلطان نشین مسقط و عمان به سلطان نشین عمان تغییر یافت، ارز جدیدی به نام ریال عمانی معرفی شد و سازمان مدیریت ارزی جایگزین موسسه ارزی مسقط شد. جالب است بدانید کشور عمان تا امروز از همین واحد پول استفاده می کند.

با گسترش چشمگیر فعالیت های بانکی و اقتصادی در کشور به لطف رهبری خردمندانه سلطان قابوس بن آل سعید، نیاز شدیدی به یک قانون جامع برای اجرای فعالیت های سیستم بانکی به وجود آمد و بر همین اساس بانک مرکزی عمان از طریق قانون بانکداری در سال ۱۹۷۴ تأسیس شد.

مدیریت بانک مرکزی عمان

مدیریت بانک مرکزی عمان به هیئت مدیره این بانک واگذار شده است. هیئت مدیره این بانک با اختیار کامل کلیه اقدامات لازم برای مدیریت بانک مرکزی و سیستم بانکی کشور عمان انجام می دهد. طیف گسترده ای از وظایف مانند صدور آیین نامه های مربوط به اجرای قوانین بانکی، نرخ بهره، ارزش سرمایه، تخفیف در اوراق تجاری، انتصاب و استخدام کارمندان بانکی و سایر مقررات برعهده ی هیئت مدیره است.

ریاست هیئت مدیره برعهده ی پادشاه عمان، سلطان هیثم بن طارق، می باشد و اعضای آن ۶ نفر هستند. اعضای هیئت مدیره و کارمندان بانک مرکزی عمان به ارزش ها پایبندند. برای مثال صداقت و شفافیت را در کار خود پیش گرفته اند، در برابر ذینفعان پاسخگو هستند و منافع عمومی را به عنوان هدف اصلی خود قرار داده اند.

 

بانک برای مدیریت عملکرد خود یک ساختار سازمانی تهیه کرده است. طبق ساختار عملکرد، بانک مرکزی تحت تاثیر سه بخش است. یکی از بخش ها وظایف کنترل و راهنمایی را برعهده دارد، بخش دیگر به ثبات پولی و مالی، از جمله سرمایه گذاری و عملکرد خزانه داری، کمک می کند و بخش دیگر خدمات پشتیبانی را ارائه می دهد.

دفتر مرکزی این بانک در منطقه روی شهر مسقط واقع شده است. بانک دارای دو شعبه، یکی در صلاله و دیگری در صحار است. این دو شعبه نماینده بانک مرکزی عمان هستند که به بانک های تجاری آن منطقه خدمات لازم را ارائه می دهند.

دسته‌ها: اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *