کشور عمان

درباره سلطنت عمان

علاوه بر پیشینه تاریخی مثبت میان دو کشور ایران و عمان همجواری بر دو سوی تنگه هرمز هم عامل موثری در تحکیم روابط آنها به شمار میرود. ثبات و آرامش این تنگه هم به لحاظ امنیت عمان و هم به دلیل اهمیت آن برای تدوام صدور نفت از خلیج فارس به جهان اهمیت زیادی دارد.

همه این موارد ایجاب می‌کند که مسقط روابطی حسنه و عاری از تنش با تهران داشته باشد و حتی در تنش زدایی ایران با سایر کشور ها نیز کوشا باشد.

  ذخایر نفتی

  کشور عمان با ۵٬۵ میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده نفت خام، بیست و دومین کشور در جهان و هفتمین کشور در منطقه خاورمیانه از نظر میزان ذخایر نفت است.

  این ذخایر به‌طور عمده در مناطق خشکی شمالی و مرکزی و در میدان‌های کوچک و پراکنده واقع شده‌اند.

  عمان با تولید حدود یک میلیون بشکه در روز، بیست و پنجمین تولیدکننده نفت خام جهان است. اقتصاد این کشور همانند تعداد زیادی از کشورهای خاورمیانه وابسته به درآمد نفت است.

  اقتصاد

  بیش از ۶۷ درصد از درآمد این کشور از صنایع نفت و گاز حاصل می‌شود.

  هرچند که طبق آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی عمان، در سال ۲۰۱۶ تنها ۲۶ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور مبتنی بر درآمدهای نفتی بوده‌است.

  مناطق تفریحی عمان

  مقصد اکثر محمولات نفت خام صادراتی عمان کشورهای چین، تایلند، کره جنوبی و ژاپن هستند. سامانه خط لوله عمان بیشتر روی تحویل نفت خام به تنها پایانه صادرات نفت این کشور در بندر فحل (میناء الفحل) متمرکز است.

  چشم انداز

  مهم‌ترین پروژه راهبردی نفتی این کشور تا سال ۲۰۲۱، طرح احداث یک پالایشگاه ۲۳۰ هزار بشکه‌ای با مشارکت شرکت نفت بین‌المللی کویت (KPI) به ارزش هفت میلیارد دلار، ساخت چندین مجتمع پتروشیمی در مجاورت این پالایشگاه و احداث مخازن ذخیره‌سازی نفت خام تا ظرفیت ۲۰۰ میلیون بشکه در منطقه الدقم است.

  کالاهای صادراتی مهم عمان شامل نفت خام، صادرات مجدد کالا، ماهی، فلزات و پارچه است و کالاهای وارداتی مهم آن نیز شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، کالاهای صنعتی مواد غذایی و روغن صنعتی است.

  ویدیو ها و توضیحات

  نشست مجازی ایران و عمان

  هلدینگ آریان به واسطه ی داشتن سابقه ای درخشان در زمینه ی برگزاری نشست های تجاری و داشتن تعاملات گسترده با کشور های همسایه از جمله سلطنت عمان، به دنبال تقویت روابط پایدار با این کشور صلح طلب و با ثبات می باشد. در همین راستا پس از انجام مذاکرات اولیه و برگزاری جلسات متعدد با مدیران ارشد نها های حمایت از کسب وکارها در عمان همچون شهرک صنعتی خزائن، گروه سرمایه گذاری اثراء و پارک علمی و فناوری مسقط، توافق نامه ای جامع جهت برگزاری اولین نشست مجازی همکاری های صنعتی دو کشور ایران-عمان حاصل شد که هدف آن یافتن شرکای تجاری جهت اتصال کسب و کارهای کوچک و متوسط دو کشور برای بهره گیری از فرصت های سرمایه گذاری و همچنین معرفی محصولات اصیل و باکیفیت ایرانی به خارج از مرز ها است. برگزاری این رویداد مجازی طی دو روز انجام خواهد گرفت. در روز اول مدعوین عمانی به تشریح قوانین سرمایه گذاری و کار در عمان خواهند پرداخت و گزارشی از وضعیت کسب و کار ها در این کشور به همراه نیازهای فعلی آنان ارائه می دهند. در روز دوم و در جلسات B2B شرکت های ایرانی می توانند با ۳ یا ۶ شرکت عمانی که در زمینه ­ی تخصصی آنها مشغول به فعالیت هستند بصورت اختصاصی مذاکره نمایند.

  نظام سلامت در عمان

  در این ویدئو، توضیحات وزیر بهداشت عمان در خصوص موقعیت های فراوان سرمایه گذاری در بخش خصوصی درمان قابل توجه است. فراهم آوردن زیر ساخت های کافی توسط دولت باعث شده تا در صورت فراهم بودن شرایط تاسیس یک کلینیک خصوصی تنها در چند دقیقه انجام شود! توجه به آموزش و دریافت تاییدیه های بین المللی توسط مراکز درمانی، موجب افزایش کیفیت خدمات پزشکی در این کشور شده است.

  صنایع غذایی کشور عمان

  جایگاه راهبردی عمان در منطقه ی خاور میانه و خلیج فارس از لحاظ حمل و نقل و توزیع و همچنین دسترسی های زمینی و دریایی مناسب، بستری فوق العاده را جهت رشد صنایع غذایی در این کشور فراهم کرده است. بندر دقم از جمله پتانسیل هایی است که در این ویدئو توضیحاتی در خصوص آن ارائه شده است. دولت عمان حمایت های بی نظیری از سرمایه گذاران خارجی که قصد ورود به بازار عمان را دارند به عمل می آورد. از جمله این حمایت ها میتوان به فراهم کردن زمین و تجهیزات و کمک های مالی اشاره کرد.

  آموزشو پرورش در کشور عمان

  در این ویدئو توضیحات جالبی در خصوص تاریخچه ی آموزش در عمان و همچنین تعداد مدارس و دانشگاه های دولتی و خصوصی در این کشور ارائه شده است. بیان استعداد های جوانان عمانی و سیاست مناسب دولت در بخش آموزش بیانگر آینده ای روشن در راستای تبدیل عمان به یکی از مناسب ترین کشور های منطقه برای تحصیل می باشد.

  صنایع خلاق کشور عمان

  در این ویدئو توضیحاتی در خصوص صنایع خلاق در عمان و اقدامات این کشور در خصوص حمایت از کسب و کار های نوین و جذب سرمایه گذاری خارجی در این حیطه ارائه شده است. همچنین مطالب جالبی در خصوص خانه ی تاریخی زوبیر و نقش فرهنگ عمان در برقراری تعامل موثر با سایر ملل بیان شده است.

  × تماس با ما