معرفی شرکت های سرمایه گذاری و حمایت از کسب و کارها در عمان

حمایت از کسب و کار ها در عمان

دولت عمان با همکاری بخش خصوصی اقدام به راه اندازی مراکزی برای حمایت از کسب و کارهای کوچک و متوسط و ارائه­ ی خدمات ویژه به آنها برای ورود به بازارهای بین المللی نموده است. اعطای تسهیلات مالی، مشاوره های تجاری حقوقی و استقرار در مناطق رشد، از جمله خدمات قابل توجهی است که این مراکز به کسب و کار عمانی و غیر عمانی که قصد فعالیت هایی مانند سرمایه گذاری در این کشور را دارند ارائه می دهد.   

گروه آریان در طی مذاکره با این مراکز حمایتی زمینه را برای ورود صنعتگران و تجار ایرانی به سلطنت عمان فراهم کرده است. با توافقات صورت گرفته، سازوکاری برای تسهیل این فرایند  تدوین شده که با اتصال شرکت های ایرانی به شرکای همسان خود در کشورعمان، شروع همکاری آنان با سرعت زیادی میسر شود. در ادامه به معرفی برخی از این مراکز می پردازیم.

Zubair Group

بنیان گذار شرکت زوبیر شیخ محمد آل زوبیر از نوادگان شیخ علی بن جمعه مشاور نزدیک سه تن از پادشاهان عمان و فرزند شیخ علی زوبیر بن علی معروف به کاتب اول عمان می باشد. وی با تاسیس این شرکت در سال 1973 کار خود را در زمینه ی پتروشیمی و نفت و گاز و به عنوان یکی از اولین شرکت های عمانی آغاز کرد. موفقیت خانواده¬ی زوبیر در گسترش زمینه های کاری و بهره¬ی گیری از سابقه¬ی درخشان و دیرینه¬ی بنیان گذار این شرکت باعث شده تا نام زوبیر به عنوان یکی از بزرگ ترین هولدینگ های بین المللی در منطقه شناخته شود. راشد بن محمد فرزند ارشد محمد بن زیبر امروزه مدیریت شرکت را درعهده دار است.

امروزه هولدینگ زوبیر با داشتن 60 شرکت زیر مجموعه در زمینه های انرژی و لوجستیک، ماشین سازی و تولید، مهندسی و ساخت و ساز، املاک و امور مالی فعالیت دارد.

این شرکت همواره با داشتن نگاهی توسعه ای و فرامنطقه ای همکاری های خوبی با سایرشرکت های خارجی در زمینه سرمایه گذاری های مشترک داشته است که همین امر سبب شده تا بستری مناسب برای رشد اقتصادی و افزایش توان شرکت های عمانی از طریق این هولدینگ موفق فراهم شود. بی شک فرصت های بسیاری برای دو کشور ایران و عمان با توجه به مناسبت های فرهنگی و اقتصادی مشترک برای گسترش روابط در زمینه های مختلف وجود دارد که گروه زوبیر می تواند در تحقق این امر نقشی بی بدیل را نسبت به دیگر شرکت های عمانی ایفا کند.

Omaninvest

Omaninvest

عمان اینوست یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین شرکت های سرمایه گذاری عمان است که در زمینه های تامین مالی پروژه ها و طرح های ساختمانی و املاک، مالی و بانکداری و طرح های توسعه ای و عمرانی فعالیت دارد.

(به مدیریت شیخ محمد الزوبیر موسس کمپانی بزرگ زوبیر)

Ithraa

Ithraa

کمپانی اثراء شرکتی سرمایه گذاریست که با رویکردی حمایتی، به رشد و پیوستن کسب و کار های عمانی به بازار بین الملل کمک میکند. در همین زمینه کارشناسان کمپانی اثراء با دادن مشاوره های مالی، تجاری و بین المللی در زمینه صادرات و یا پیدا کردن شریک خارجی نقش به سزایی در بهبود شاخص های اقتصادی عمان بازی می کنند.

ASAAS

ASAAS

مرکز ملی توسعه و سرمایه گذاری عمان با نام “اساس” مهم ترین مرکز تسهیل کننده­ی فرایندهای کسب و کار در عمان است که هم برای مردم این کشور و هم به سرمایه گذاران خارجی که مشتاق  ورود به بازار با ثبات و  پر رونق این کشور می باشد، خدمات  و مشاوره های فراوانی ارائه می دهد.

Kunooz

Kunooz

کنوز نام هلدینگی صنعتی و پیشگام در زمینه­ی معدن می باشد که دارای 5 شرکت زیر    مجموعه در حیطه های دیگر صنعت از جمله فلزات، لوجستیک و ساخت و ساز می باشد. هدف این شرکت بزرگ تبدیل شدن به یکی از حامیان اصلی توسعه­ی پایدار در عمان می باشد.

Riyada

Riyada

مرکز ملی حمایت از کسب و کارهای کوچک و متوسط عمان معروف به (ریاده) با هدف ایجاد فرهنگ کارآفرینی در میان مردم عمان به خصوص جوانان و صاحبان مشاغل نوپا، شکل گرفت. بنابر بر تاکیدات سلطان قابوس پادشاه کشور عمان که حمایت از این گونه کسب و کارها را حمایت از شاکله­ی اقتصاد کشور می داند، پشتیبانی دولت و وزارت کار هم در این مسیر، روندی صعودی به خود گرفته است.

KOM & RUSAYL

KOM & RUSAYL

این دو شهر صنعتی، محل استقرار بزرگ ترین کارخانجات تولید و شرکت های صنعتی کشور عمان می باشند که بازدید از آنها دیدی جامع از وضعیت صنعت و کسب و کارهای بزرگ این کشور به شما خواهد داد.

KNOWLEDGE OASIS MUSCAT

KNOWLEDGE OASIS MUSCAT

از جمله­ ی بزرگ ترین پارک های علمی و فناوری منطقه با مساحتی بالغ بر یک میلیون متر مربع می باشد که بسیاری از کسب و کارهای شناخته شده در بازار این کشور ، رشد خود را از همین منطقه آغاز کرده اند و اکنون زیر نظر سازمان استقرار صنایع عمان (مدائن) در شهرک های صنعتی این کشور فعالیت می کنند.

OTF

OTF

صندوق تکنولوژی عمان مبلغی معادل 150 میلیون دلار را برای حمایت از  استارتاپ ها و سرمایه گذاری بر روی طرح های پر ریسک سرمایه گذاری(VC)  در نظر گرفته است.  این نهاد سالانه از نوآوران و صاحبان صنایع دعوت می کند تا با حضور در پار علمی و فناوری مسقط و ارائه طرح های جدید، شانس خود را برای بهره مندی از تسهیلات حمایتی OTF  امتحان کنند. 

NBC

NBC

مرکز ملی حمایت از کسب و کارهای عمانی یا NBC در سال 2012 زیر نظر مرکز توسعه و احداث مناطق صنعتی عمان و با هدف حمایت از کارآفرینان فعال در این کشور شکل گرفت. این نهاد ضمن فراهم کردن مکانی مناسب برای رشد استارتاپ ها، خدمات مشاوره ای مناسبی نیز به آنان ارائه می دهد.

خدمات زیر را می توان به عنوان تسهلات NBC   به کارآفرینان برشمرد:

  • واگذاری دفاتر اداری به همراه تمامی امکانات
  • اعطای وام های بلند مدت و بدون بهره
  • واگذاری ساختمان های تجاری
  • خدمات مشاوره کسب و کار