کشور عمان برای افراد خارجی و مهاجرینی که قصد تابعیت عمان را دارند قوانینی وضع کرده است. در این مقاله قصد داریم بهترین و کارآمدترین روش های اخذ اقامت دائم در کشور عمان و شرایط مورد نیاز برای کسب تابعیت عمانی را برای شما بیان کنیم. میخواهیم بدانیم آیا سرمایه گذاری در عمان می تواند منجر به اخذ تابعیت این کشور شود؟!

شرایط اخذ تابعیت عمان

متقاضیان باید شرایطی داشته باشند تا درخواست تابعیت عمانی آن ها پذیرفته شود. از جمله این شرایط داشتن گواهی سلامت و عدم سوء  پیشینه می باشد. همچنین برای اثبات عدم ابتلا به بیماری های واگیردار گواهی پزشکی معتبر و مورد تایید وزارت کشور را داشته باشند. از همه مهمتر، شرط اصلی اخذ تابعیت کشور عمان سکونت در این کشور است. و فرد باید در عمان مشغول به کار باشد.

مطابق با قانون تابعیت کشور عمان که توسط وزارت کشور وضع شده است، افراد خارجی که قصد دریافت گذرنامه و تابعیت عمان را دارند با پرداخت 600 ریال عمانی می توانند برای تابعیت این کشور درخواست دهند. اگر همسر فعلی یا سابق فرد عمانی باشد مبلغ این درخواست به 300 ریال عمانی کاهش می یابد. افرادی که زیر سن قانونی هستند و مادرشان عمانی است نیز باید مبلغ 300 ریال عمانی بپردازند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ تابعیت عمان چیست؟

فرد خارجی باید هنگام درخواست تابعیت عمانی مدارک زیر را ارائه دهد:

  • گذرنامه با ویزای معتبر
  • کپی کارت شناسایی یا شناسنامه
  • کپی کارت اقامت معتبر
  • کپی گواهی ازدواج در صورت ازدواج
  • گذرنامه ی همسر و فرزندان
  • گواهی حسن رفتار از عمان و کشور خود
  • گواهی عدم ابتلا به بیماری هی واگیردار
  • مدرک اشتغال به کار از سوی کارفرمای
  • مجوز ابطال گذرنامه اصلی از سفارت کشور خود
  • تایید کتبی اصل بودن گذرنامه

از جمله شروط مهم  اخذ تابعیت عمان اقامت طولانی مدت، حداقل 20 سال، در این کشور است.

 

زبان مورد نیاز برای اخذ تابعیت عمان

می توان گفت تمام مردم کشور عمان، پیر و جوان، به زبان انگلیسی مسلط هستند. اما زبان رسمی مردم عمان عربی است. بنابراین مهاجرانی که تمایل به اخذ تابعیت عمان را دارند باید در آزمون عربی که توسط وزارت کشور برگذار می شود شرکت کنند. این آزمون می تواند کتبی باشد یا به صورت مصاحبه ای به زبان عربی در وزارتخانه انجام شود. نوع آزمون بستگی به انتخاب خود شخص دارد. اگر فرد در آزمون قبول نشود 6 ماه بعد می تواند دوباره در آزمون شرکت کند. اما باید توجه داشته باشید تنها 4 فرصت برای شرکت در این آزمون وجود دارد.

باید در نظر داشت که علی رغم مزایایی که داشتن پاسپورت عمان به دنبال دارد، کشور عمان جزو کشورهایی به شمار می رود که روند اخذ تابعیت آن پیچیدگی های خاص خود را دارد، بنابراین لازم است به منظور اخذ پاسپورت عمان و برای داشتن یک انتخاب آگاهانه و مقرون به صرفه، حتماً از کارشناسان شرکت آریان یاری بگیرید.

پاسپورت عمان و اعتبار آن

با توجه به لیست رتبه‌بندی پاسپورت‌های جهان در سال 2020، پاسپورت عمان دارای جایگاه 51ام. و هم‌رده‌ی کشورهایی همچون قزاقستان، تایلند و عربستان صعودی است. پاسپورت عمان امکان سفر بدون ویزا به 38 کشور جهان، سفر با اخذ ویزا در بدو ورود به 41 کشور و سفر به 118 کشور با اخذ ویزا از مبدا را فراهم می‌کند. پاسپورت عمان، در سال 2015 جایگاه 57 را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده بود. که در سال 2020 با قرار گرفتن در جایگاه 51، 6 رتبه ارتقاء یافته است.

3 روش اخذ تابعیت کشور عمان

کار و زندگی در عمان

از جمله شروط مهم  اخذ تابعیت عمان اقامت طولانی مدت، حداقل 20 سال، در این کشور است. همچنین فرد باید شرایط ذکر شده در ابتدای مقاله از جمله گواهی اشتغال به کار نیز داشته باشد.

تولد

با توج به قوانین مهاجرتی این کشور, اخذ پاسپورت عمان از طریق تولد مشکل خواهد بود. تنها در صورتی به کودک متولد شده در خاک این کشور تابعیت داده می‌شود که یکی از والدین عمانی بوده و یا والدین وی نامعلوم و یا بدون تابعیت باشند. یکی از شرایط گرفتن تابعیت عمان، فرزند خواندگی است. در حالت کلی با بر عهده گرفتن سرپرستی کودک غیر عمانی توسط پدر و مادر عمانی تابعیت این کشور را برای کودک مذکور فراهم می‌نماید.

ازدواج

ازدواج در عمان، یکی از راه های اخذ اقامت و تابعیت عمان محسوب می شود. شرایط اخذ پاسپورت عمان از طریق ازدواج بدین صورت است که اگر زنی با یک مرد عمانی ازدواج کند. در صورت تحقق شرایطی از جمله داشتن تمکن مالی از سوی فرد عمانی، امکان اخذ شهروندی این کشور را خواهد داشت. زنی که همسر عمانی‌اش فوت شده و یا از وی طلاق گرفته است. در صورت عدم ازدواج مجدد با فرد غیر عمانی، امکان دریافت تابعیت این کشور را خواهد داشت.

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *