سرمایه گذاری در عمان نقش عمده ای در توسعه ی اقتصاد این کشور دارد. زیرساخت های سلطنت عمان به گونه ای است که سرمایه گذاری ملی و خارجی در عمان را تشویق می کند. همانطور که می دانید موقعیت جغرافیایی این کشور، مشرف به خطوط دریایی بین المللی و منطقه ای است و بنادر فراوانی دارد که این امر افق های جدیدی را برای سرمایه گذاری در عمان و تجارت آزاد نمایان می کند. علاوه بر این ویژگی ها سلطنت عمان به دلیل داشتن اقتصاد پایدار، زیر ساخت های قوی و نیروی انسانی واجد شرایط فرصت های سرمایه گذاری در عمان را تضمین می کند.

مقرراتی که سلطنت عمان برای حمایت از این جهت بنا کرده و همچنین تعامل عمان با سازمان تجارت بین الملل باعث افزایش سرمایه گذاری در این کشور شده است.

 فرصت های سرمایه گذاری در عمان

با تاکید بر اهمیت تنوع اقتصادی و موقعیت استراتژیک کشور عمان و با درنظر گرفتن منافع حاصل از سرمایه گذاری خارجی، دولت در مناطق مختلف عمان مناطق آزاد ایجاد کرده است که این مناطق باتوجه به داشتن زیرساخت های کامل به عنوان مناطق جذاب برای سرمایه گذاری درنظر گرفته می شوند. وزارت صنعت و تجارت نیز با اتخاذ تصمیم های استراتژیک به بهبود فضای کسب و کار در عمان کمک شایانی می کند.

یکی از برنامه های اولیه در راستای توسعه عمان فعالیت در زمینه هایی است که از درآمد نفتی پشتیبانی می کند و نیز در آینده از فعالیت های نفتی پیشی می گیرد؛ لذا عمان با برقراری تعامل با جهان صادرات و واردات را توسعه می بخشد و از سرمایه گذاران خارجی دعوت به همکاری می نماید.

معرفی ایده های تجاری کوچک و فرصت های سرمایه گذاری در عمان

اقتصاد کشور عمان به شدت به خدمات و کالاهای خارجی وابسته است؛ بنابراین، دولت عمان برای افزایش تولید داخلی بر روی سرمایه گذاری مستقیم خارجی تمرکز بسیاری دارد. اگر قصد ایجاد مشاغل و سرمایه گذاری در عمان را دارید، باید بدانید ایده های تجاری کوچک می تواند سودآورترین تجارت در کشور عمان باشد.

  1. فروشگاه عطاری

در سال های اخیر مردم عمان بیشتر جذب عطاری ها شده اند، شاید به دلیل اطمینانِ مردم به طب اسلامی و سنتی این گرایش تقویت شده است. گیاهان دارویی با خواص فراوانی که دارند این روزها طرفداران زیادی را در کشورهای اسلامی به خود اختصاص داده اند در نتیجه مغازه های عطاری خیلی بیشتر از داروخانه ها مشتری دارند.

همچنین ایران بیش از ۸۰۰۰ گونه گیاهی دارد که ۲۳۰۰ گونه از این گیاهان دارویی و معطر هستند؛ که این امر فرصت ویژه ای برای سرمایه گذاری ایرانیان در تاسیس فروشگاه عطاری در عمان فراهم می کند.

  1. شرکت های فعال در زمینه صنایع دستی

همانطور که می دانید یکی از عواملی که گردشگری را توسعه می بخشد رونق صنایع دستی است. سلطان قابوس نیز اهمیت ویژه ای به صنایع دستی می دادند، لذا گسترش همکاری با ایران در تاسیس شرکت های صنایع دستی در زمینه ی آموزش و فروش صنایع دستی از زمان سلطنت سلطان قابوس تاکنون مورد توجه دولت عمان بوده. اکنون روابط خوبی در حوزه های گردشگری و صنایع دستی میان ایران و عمان وجود دارد و عمان نیز خواستار توسعه ی بیشتر فعالیت شرکت های صنایع دستی در زمینه تولید و معرفی دست سازه های سنتی و کلاسیک برای بهبود گردشگری و توسعه ی تجارت غیر نفتی می باشد؛ لذا یکی از فرصت های استثنایی ایرانیان برای سرمایه گذاری در عمان تاسیس شرکت های فعال در زمینه صنایع دستی می باشد.

  1. کارگاه ساخت مبلمان و وسایل منزل

فعالیت در صنعت مبلمان در کشور عمان صنعتی پرسود، پر طرفدار و دارای بازاری بزرگ. همانطور که می دانید عمان کشور وارده کننده صرف نیست و بسیاری از کالاهای مصرفی در خود عمان تولید می شوند. در بخش مبلمان و خدمات وابسته، عمانی ها دارای کارخانه هایی برای تولید این محصولات هستند ولی این تولیدات پاسخگوی نیاز داخلی عمان نیست.

مبلمان، تخت خواب، میز و صندلی و … نسبتا مصرف بالایی در خانه های عمانی دارد و پروژه های جدید این کشور همگی به این دسته از خدمات نیازمندند.

  1. احداث فروشگاه آجیل

در زمینه ی فروش و عرضه آجیل شاهد فعالیت شرکت های بازرگانی خشکبار در این کشور هستیم. کشور عمان از بازار هایی می باشد که می توان انواع آجیل را به صورت بسته بندی شده در فروشگاه ها و هم به صورت فله برای فروش داخلی عرضه کرد؛ لذا تاسیس فروشگاه آجیل در عمان فرصت سرمایه گذاری فوق العاده ای در اختیار ایرانیان قرار میدهد.

  1. احداث کارگاه بازیافت ضایعات

در خصوص بازیافت و نقش آن در کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی حرف بسیار است. درصورت جداسازی و تفکیک از مبدا پسماندهای تولیدی، علاوه بر کمک به دفع بهداشتی این طلای سیاه، از آلودگی محیط‌ زیست و از بین رفتن سرمایه‌های ملی جلوگیری می‌شود. به همین دلیل عمان درحال سرمایه گذاری در بخش بازیافت ضایعات است و از سرمایه گذاران برای احداث کارگاه بازیافت ضایعات استقبال و حمایت می کنند

  1. فرصت همکاری با فعالان مسکن

خارجی ها مجاز به خرید ملک در عمان هستند همچنین در کشور عمان، اقامت و خرید ملک رابطه‌ای متقابل دارند، یعنی با خرید ملک در مناطق ویژه ای از عمان افراد می توانند اقامت این کشور را بدست آورند؛ لذا برای سرمایه گذاری در عمان، می توانید در حوزه مسکن فعالیت کنید.

  1. رستوران

یکی از حوزه‌های شغلی پرطرفدار و عامه‌پسند در زمینه کسب و کار، رستوران‌ها هستند. رستوران‌ها انوع و اقسام مختلفی دارند که یکی از جذاب‌ترین انواع رستوران در عمان، مدل سنتی است. درصورت ثبت شرکت در عمان و راه اندازی رستوران باید به طبخ و عرضه غذاهای باکیفیت و درجه یک مشغول شوید.
رستوران سنتی بسیار مورد علاقه مردم عمان است؛ زیرا این مردم علاقه خاصی به صنایع غذایی و سنت ها دارند.

  1. فعالیت در زمینه ساخت و ساز

جدیدترین وضعیت ساخت و ساز مسکن در عمان نشان دهنده بهبود معاملات در این بخش از بازار می باشد که نویدی است برای سرمایه گذاران بخش مسکن و ساخت و ساز در عمان تا بتوانند فعالیت های خود را در این کشور گسترش دهند.

  1. گردشگری

کشور عمان یکی از مقاصد عجیب و غریب برای گردشگران می باشد و پر از جاذبه های دیدنی است. آثار تاریخی و طبیعت بکر عمان سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب میکند. همین امر باعث شده که تاسیس شرکتِ گردشگری یکی از فرصت های سرمایه گذاری در عمان باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *